Blog

Double Tree By Hilton Kuşadası Teras Katı +90 256 234 00 00 / +90 530 957 77 57

EGE’NİN İLK SUSHİ BAR’I

Ege’de bir ilk olan Sushi Bar ı ile Kuşadası’nın en iyi lezzetleri Gio Restaurant & Lounge Kuşadası’nda sizlere sunulmayı bekliyor…

Kuşadası’nın tam kalbinde yer alan ve muhteşem manzarasıyla herkesi büyüleyen Gio Restaurant & Lounge’ da işin ustası Şef Ramesh uzmanlığında Asya mutfağı lezzetleri sizlere sunuluyor. Bu muhteşem manzara eşliğinde Sushi Bar’ımızda Şef Ramesh’i yemekleri hazırlarken izleyebilir sonrasında da muhteşem lezzeti ile buluşabilirsiniz.

Kuşadası’nın ilk Sushi Bar ı

Sushi Bar da yapılmış Sushi ler

Tarihi

Sushi severlerin Egede ki ilk en vizyonlu ve en prestijli durak noktası olan restaurantımızın sizleri uzak doğuya bir yolculuğa çıkarmasına hazır mısınız? Kemerleri bağlayın ve hadi gelin bu tatları biraz tanıyalım.

Japon mutfağının en eski ve en bilinen lezzetlerinden olan bu muhteşem yemeğin tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanıyor. Bunca yıldır vazgeçilmez olmasında sağlıklı bir yemek oluşunun da payı var kuşkusuz. Bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilir.

Özgün biçimi, bugün nare-zuşi olarak bilinen türüdür; ilk olarak Güneydoğu Asya’da ortaya çıkmış ve Japonya’da yaygınlaşmasından önce Çin’de görülmüştür. Japoncada artık kullanılmayan eski dil bilgisi formunda bir terimdir ve eski, mayalanma kökenine dayalı olan “ekşi” anlamına gelir. Japonya’daki bu tatlarda en eski tarz, Narezuşi, bu mayalanma işlemine en yakın türdür.

Hazırlanışı

Hazırlanışında, balık mayalanan pirinç içine sarılarak mayalanır.
Mayalanma ile balıktaki proteinler yapıtaşları olan amino grup asitlere indirgenir. Bu işlem yoğun tuz kullanımı gerektirir ve balık etindeki yüksek asitlik ile uygulanan basınç sonucu hem pirinç hem de balık, ekşi bir tada sahip olur.

Çeşitleri

Japonya’da narezuşi önce oshizuşi’ye, sonra da bugün dünyanın Sushi olarak bildiği yiyecek olan Edomae Nigirizuşi’ye dönüşmüştür. Gelin şimdide popüler Roll’lardan birkaçını tanıyalım.

California Roll hazırlanışında avakado, yengec ve salatalik önce bir kat nori, sonra pirinç ile sarılır. Sonra havyara batırılarak tapaklarınıza sunulur.

 Sushi Bar da yapılmış Sushi ler
Sushi Bar da yapılmış Sushi ler

Vegetable Roll içeriğinde salatalık, havuç, yeşil soğan, avakado, kuşkonmaz ve krem peynir bulundurur.Sebze severler için tam istediğiniz Roll.

 Sushi Bar da yapılmış Sushi ler
Sushi Bar da yapılmış Sushi ler

Kappa maki içeriğinde salatalık, nori ve pirinç gibi malzemeler bulundurur. Tat olarak en çok sevilen ve ücret olarak en uygun olması da en çok tercih edilmesine sebep olur.

Sushi

Bizden anlatması bu kadar geriye sizden denemesi kaldı.

Sushi Bar konseptini Ege’ye ilk kez getiren DoubleTree by Hilton Kuşadası farkıyla herkesi Gio Restaurant & Lounge’a bekliyoruz.

Hemen yerinizi ayırın! 0530 957 77 57 📲

Sushi

Combo Menüleri

Gio Restaurant & Lounge Menu

Gio Restaurant & Lounge Instagram Hesabı

Kuşadası’nın ilk Sushi Bar ı

sushi bar
Sushi Bar

Menü

Sushi menü

GIO RESTAURANT & LOUNGE KUŞADASI

Gio Restaurant & Lounge Ana konsepti, iyi müzik, iyi yemek ve hoş vakit geçirmek üzerine kurulmuştur. Menüsü Akdeniz ve Asya yemeklerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

Gio Restaurant & Lounge Kuşadası’nın tam kalbinde yer alan Double Tree By Hilton Kuşadası otelin teras katında misafirlerine hizmet vermektedir.

HOŞ VAKİT GEÇİRMEK

Gio Restaurant & Lounge’ın sahip olduğu üç temel ilkesinden bir diğeri de hoş vakit geçirmektir. Kuşadasın’da ilk olan Sushi Bar ‘ımızda otururken, Şef Ramesh’in Teppanyaki şovlarıyla leziz tatlarla buluşurken, karşınızda Ege denizi, marina ve kale manzarası ile tüm stresinizi atacağınızdan ve hoş vakit geçireceğinizden emin olmak bizim için en önemli temel ilkelerden biridir.

İYİ YEMEK

Gio Restaurant & Lounge’ın üç temel ilkesinden biri de İyi Yemek’tir. Misafirlerimize sunduğumuz yemek kalitesi misafirlerimizin memnuniyeti ile ölçülebilmektedir.

İyi yemek denince Kuşadasın’da Teppanyaki’nin tek adresi olduğumuzu söylemeden geçmeyelim. Teppanyaki, Japon mutfağının, yemek pişirmek için demir tava (döküm tava) kullanan bir çeşitidir. Şef karşınızda masanın üstüne yapışık demir plaka da hem yemeğini hemde göz alıcı şovunu yapar. Teppanyaki başında oturarak şefimiz Ramesh’in şovlarını izleyebilir ve bu şovlarda yaptığı nefis lezzetlerle buluşabilirsiniz.

İYİ MÜZİK

Gio Restaurant & Lounge ‘ın sahip olduğu temel ilkeler arasında İyi Müzik’te yer almaktadır. Gio Restaurant & Lounge da vakit geçirdiğiniz süre içerisinde kendinizi iyi bir müzik dinletisinin ortasında bulabilirsiniz.