Blog

Double Tree By Hilton Kuşadası Teras Katı +90 256 633 60 60 / +90 530 957 77 57

EGE’NİN İLK SUSHİ BAR’I

Ege’de bir ilk olan Sushi Bar’ımızda Kuşadasının en iyi Sushi’leri Gio Restaurant & Lounge Kuşadası’nda sizlere sunulmayı bekliyor…

Kuşadası’nın tam kalbinde yer alan ve muhteşem manzarasıyla herkesi büyüleyen Gio Restaurant & Lounge’ da enfes sushiler işin ustası Şef Ramesh uzmanlığında sizlere sunuluyor.Bu muhteşem manzara eşliğinde Sushi Bar’ımızda Şef Ramesh’i Sushi’lerinizi hazırlarken izleyebilir sonrasında da muhteşem lezzeti ile buluşabilirsiniz.

Sushi severlerin Egede ki ilk en vizyonlu ve en prestijli durak noktası olan restaurantımızın sizleri uzak doğuya bir yolculuğa çıkarmasına hazır mısınız? Kemerleri bağlayın ve hadi gelin Sushi’leri biraz tanıyalım.

Japon mutfağının en eski ve en bilinen lezzetlerinden Sushi’nin tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanıyor.Bunca yıldır vazgeçilmez olmasında sağlıklı bir yemek oluşunun da payı var kuşkusuz. Sushi, bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilir.

Sushi’nin özgün biçimi, bugün nare-zuşi olarak bilinen türüdür; ilk olarak Güneydoğu Asya’da ortaya çıkmış ve Japonya’da yaygınlaşmasından önce Çin’de görülmüştür. Sushi Japoncada artık kullanılmayan eski dil bilgisi formunda bir terimdir ve eski, mayalanma kökenine dayalı olan “ekşi” anlamına gelir. Japonya’daki en eski Sushi tipi, Narezuşi, bu mayalanma işlemine en yakın türdür.

Hazırlanışında, balık mayalanan pirinç içine sarılarak mayalanır.
Mayalanma ile balıktaki proteinler yapıtaşları olan amino grup asitlere indirgenir. Bu işlem yoğun tuz kullanımı gerektirir ve balık etindeki yüksek asitlik ile uygulanan basınç sonucu hem pirinç hem de balık, ekşi bir tada sahip olur.
Japonya’da narezuşi önce oshizuşi’ye, sonra da bugün dünyanın Sushi olarak bildiği yiyecek olan Edomae Nigirizuşi’ye dönüşmüştür. Gelin şimdide popüler Sushi Roll’lardan birkaçını tanıyalım.

California Roll hazırlanışında avakado, yengec ve salatalik önce bir kat nori, sonra pirinç ile sarılır. Sonra havyara batırılarak tapaklarınıza sunulur.

Vegetable Roll içeriğinde salatalık, havuç, yeşil soğan, avakado, kuşkonmaz ve krem peynir bulundurur.Sebze severler için tam istediğiniz Sushi Roll.

Kappa maki içeriğinde salatalık, nori ve pirinç gibi malzemeler bulundurur. Tat olarak en çok sevilen ve ücret olarak en uygun sushi olması da en çok tercih edilmesine sebep olur.

Bizden anlatması bu kadar geriye sizden denemesi kaldı.

Sushi Bar konseptini Ege’ye ilk kez getiren DoubleTree by Hilton Kuşadası farkıyla herkesi Gio Restaurant & Lounge’a bekliyoruz.

Hemen yerinizi ayırın! 0530 957 77 57 📲