Blog

Double Tree By Hilton Kuşadası Teras Katı +90 256 234 00 00 / +90 530 957 77 57

Sushi Combo Menüleri

Ana konsepti içinde İyi Yemek anlayışının da yer aldığı Gio Restaurant & Lounge Kuşadası Şef Ramesh’in usta ellerinden hazırlanan enfes Sushi çeşitlerini sizlerle buluşturuyor..

SAKE SASHIMI menü ile 10 parça somon 80 TL

Sushi Plate
Plate

CHEF’S COMBO Menü 75 TL
3’er parça
*SHRIMP SIGNUTERE HOT SUSHI
*VEGETABLE SİGNUTERE HOT SUSHI
*AVAKADO MAKI
*KAPPA MAKI
*SAKE NIGIRI

Kappa Maki
Kappa Maki

GİO XL COMBO 95 TL (Pazar ve Pazartesi)
3’er parça
*CALIFORNİA ROLL
*PHİLEDALPHIA ROLL
*VEGETABLE HOT SUSHI
*KAPPA MAKI
*EBI NIGIRI
*KANI NIGIRI

California Roll
California Roll

Sushi Tarihi

Asya mutfağı severlerin Egede ki ilk en vizyonlu ve en prestijli durak noktası olan restaurantımızın sizleri uzak doğuya bir yolculuğa çıkarmasına hazır mısınız? Kemerleri bağlayın ve hadi gelin Japon mutfağını biraz tanıyalım.

Japon mutfağının en eski ve en bilinen lezzetlerinden Sushi’nin tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanıyor.Bunca yıldır vazgeçilmez olmasında sağlıklı bir yemek oluşunun da payı var kuşkusuz. Sushi, bir Japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilir.

Sushi’nin özgün biçimi, bugün nare-zuşi olarak bilinen türüdür; ilk olarak Güneydoğu Asya’da ortaya çıkmış ve Japonya’da yaygınlaşmasından önce Çin’de görülmüştür. Sushi Japoncada artık kullanılmayan eski dil bilgisi formunda bir terimdir ve eski, mayalanma kökenine dayalı olan “ekşi” anlamına gelir. Japonya’daki en eski Sushi tipi, Narezuşi, bu mayalanma işlemine en yakın türdür.

Sushi Hazırlanışı

Hazırlanışında, balık mayalanan pirinç içine sarılarak mayalanır.
Mayalanma ile balıktaki proteinler yapı taşları olan amino grup asitlere indirgenir. Bu işlem yoğun tuz kullanımı gerektirir ve balık etindeki yüksek asitlik ile uygulanan basınç sonucu hem pirinç hem de balık, ekşi bir tada sahip olur.

Sushi Çeşitleri

Japonya’da narezuşi önce oshizuşi’ye, sonra da bugün dünyanın bildiği yiyeceğe dönüşmüştür. Japonca adıyla olan Edomae Nigirizuşi’ye. Gelin şimdide popüler Roll’lardan birkaçını tanıyalım.

California Roll hazırlanışında avakado, yengeç ve salatalık önce bir kat nori, sonra pirinç ile sarılır. Sonra havyara batırılarak tabaklarınıza sunulur.

Vegetable Roll içeriğinde salatalık, havuç, yeşil soğan, avakado, kuşkonmaz ve krem peynir bulundurur. Sebze severler için tam istediğiniz Roll.

Sushi
Sushi

GIO RESTAURANT & LOUNGE KUŞADASI

Gio Restaurant & Lounge Ana konsepti, iyi müzik, iyi yemek ve hoş vakit geçirmek üzerine kurulmuştur. Menüsü Akdeniz ve Asya yemeklerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

Gio Restaurant & Lounge Kuşadası’nın tam kalbinde yer alan Double Tree By Hilton Kuşadası otelin teras katında misafirlerine hizmet vermektedir.

Gio Restaurant Instagram Hesabı

Gio Restaurant Facebook Hesabı

DoubleTree by Hilton Kuşadası Instagram Hesabı

DoubleTree by Hilton Kuşadası Facebook Hesabı

Gio Restaurant Menü