Blog

Double Tree By Hilton Kuşadası Teras Katı +90 256 234 00 00 / +90 530 957 77 57

Ustasının Elinden Teppanyaki

Muhteşem manzarası eşliğinde harika lezzetler sunan Gio Restaurant & Lounge Kuşadası Şef Ramesh’in usta ellerinden Teppanyaki ‘yi menüsüne ekledi..

Teppanyaki, Japon mutfağının, yemek pişirmek için demir tava (döküm tava) kullanan bir çeşitidir. Alttan ısıtılan büyük, paslanmaz demir bir sac(teppan) üzerinde stir-fry şeklinde pişirilir. Misafirler Teppan’ın uç tarafını saran tezgahta yemek yerler. Yemekler tadı en hafif olandan en ağır olana doğru verilir ve tatlı ile bitiriş yapılır.

Teppanyaki Şov
Teppanyaki Şov

Tarihi

Bu yöntem düşünülenin aksine modern bir yemek yapma metodudur. Teppanyaki ikinci dünya savaşı sonrası Japon pazarlarında ortaya çıkan bir yemek yapma stilidir. İlk olarak 1945 sularında ortaya çıkmış olan bu yöntem hızla ülke genelinde ve dünyada yerini almıştır.

Teppanyaki sadece bir yemek yapma biçimi değil aynı zamanda büyük bir şovdur. Şefin bir şovmen edasıyla elinde hızla bıçak çevirmesi ve diğer Teppanyaki aletlerini atıp tutması ile başlıyor Teppanyaki. Sonra usta Teppanyaki Şefimiz Ramesh’in ellerinde step step yemekler yapılmaya başlıyor ve ortaya göz alıcı bir yemek şovu çıkıyor.

Kuşadasın’da Teppanyaki’nin ilk ve tek adresi olduğumuzu söylemeden geçmeyelim. Sizlerde oturarak şefimiz Ramesh’in şovlarını izleyebilir ve bu şovlarda yaptığı nefis lezzetlerle buluşabilirsiniz.

DoubleTree by Hilton Kuşadası farkı ile Gio Restaurant & Lounge’ daki yeriniz alın.

Rezervasyon ve detaylı bilgi için lütfen arayın

+90 256 633 60 60 / +90 530 957 77 57

Teppanyaki Menümüz

Teppanyaki From the Hands of the Masters

Gio Restaurant & Lounge, which offers great tastes with magnificent views, has added a new technic, from one of the masterful hands of Kuşadası Chef Ramesh.

This technic is a variety of Japanese cuisine that uses an iron pan (cast pan) for cooking. It is cooked in a stir-fry on a large stainless steel iron (teppan) heated from the bottom. Guests can dine at the Teppan’s end. Food is given from the lightest to the heaviest, and finishes with dessert.

History

This method is a modern cooking method contrary to what is thought. Teppanyaki is a cooking style that emerged in Japanese markets after the Second World War. This method, which first emerged in 1945, has rapidly taken its place throughout the country and in the world.

This technic is not only a form of cooking but also a great show. Show begins with the chef turning his knife in his hand as an entertainer and throwing away other tools. Then, our master Teppanyaki Chef Ramesh starts to make step by step dishes and a glamorous cooking show emerges.

Let us not mention that we are first and only address in Kuşadası. You can sit down and watch the shows of our conductor Ramesh and meet the delicious tastes he makes in these shows.

For Reservation and Detailed Information

+90 256 633 60 60 / +90 530 957 77 57

Gio Restaurant & Lounge Menu

Gio Restaurant & Lounge Instagram Hesabı

Gio Restaurant & Lounge Facebook Hesabı